Haber

180 yıl önce kaybolan geminin enkazında tarihi eserler bulundu

Kanada’nın Arktik kuşağında batan 180 yıllık HMS Erebus gemisinin enkazında yapılan son keşif, sualtı ekibinin önemli eserlerin bulunmasına yol açtı. Parks Canada’nın sualtı ekibi, geminin kalıntıları arasında korunmuş bir dizi değerli eşya keşfetti. Bu eşyalar arasında silahlardan, mühürlü ilaç şişelerine, oltalardan denizci sandıklarına kadar çeşitli eşyalar yer alıyor.

1845’TE KAYIP

Gemi, 1845 yılında Kuzeybatı Geçidi’ni bulmak için yapılan bir keşif gezisi sırasında kayboldu. Geminin keşfinin ardından yapılan son keşifte, Teğmen Henry Dunda Le Vesconte’ye ait olduğu düşünülen bir kabinde katı termometre, deri ciltli kitap kapağı ve pirinç makaralı olta gibi eserler ortaya çıkarıldı.

Ayrıca kaptanın uşağının kileri olduğu sanılan alanda deri ayakkabılar, saklama kavanozları ve mühürlü ilaç şişesi de ele geçirildi. Baş kasaradaki mürettebat sandığında tabancalar, ilaç şişeleri ve madeni paralar bulundu ve araştırmacılara teslim edildi. Bu keşifler, mürettebatın gemideki yaşam alanları hakkında değerli bilgiler veriyor ve tarihi değer taşıyan detayları gün yüzüne çıkarıyor.

HİÇBİR İNSAN BULAŞMADI

Ancak keşfedilen eserlerin yanı sıra geminin üst güvertesinin bazı kısımlarının çöktüğü, diğer bölgelerin ise tehlikeli derecede eğildiği belirtildi. Araştırmayı yürüten Jonathan Moore, bu durumun dalış görevlerini daha da güçlendirdiğini vurguladı. İncelemelerin devam ettiği belirtilirken henüz insana ait bir kalıntıya rastlanmadığı kaydedildi. Bu tarihi keşif, Inuit topluluğu ve Parks Canada ile işbirliği içinde, saygılı ve işbirlikçi bir şekilde yürütülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu