Ekonomi

United Payment’ta hedef 1 milyar dolarlık tek boynuzlu at olmak

Birol BOZKURT

Temassız ödeme, açık bankacılık, e-para ve akıllı cüzdan gibi terimler son yıllarda hayatımıza girdi. Ancak o kadar hızlı yayıldı ki, klasik tekniklerle hizmet vermeye alışmış bankalar bu yeni dünyaya ayak uydurmakta güçlük çekti.

Fintech şirketleri bu boşluğu hızlı bir şekilde doldurdu. Finansal teknolojilerde daha cesur ve yenilikçi çözümler üreten bu şirketlerden biri de Birlede Payments. Bölgesinde Fintech gücü olmayı hedefleyen şirket, 2023 yılında 10 ülkede olmayı ve gelirlerinin yüzde 50’sini yurt dışından elde etmeyi planlıyor.

“Bölgesel bir fintech gücü olmayı hedefliyoruz”

2015 yılında e-para lisansını alarak hizmet alanlarını genişlettiklerini belirten United Payment Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın, “Bugün 5 kategoride ön ödemeli kartlar ve dijital cüzdanlar, online/offline tahsilatlar, yurt dışı ve yurt içi olmak üzere 5 kategori bulunuyor. para transferleri, kiosklar/akıllı kasalar ve sadakat programları. Ana alanda hizmet veren tek firmayız.

Görünmez teknolojilerimiz ile ödeme sistemleri konusunda şirket ve kurumlara altyapı hizmeti veriyoruz. Türkiye dışında Azerbaycan, Romanya, Gürcistan ve İngiltere’de faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde yurt dışı faaliyetlerimizi artırarak Türkiye’nin teknolojik gücünü dünyaya taşıyacağız. Gelirlerimizin yüzde 50’sini iki yılda yurt dışından elde etmek için; Toplamda 10 ülkede var olmayı hedefliyoruz. Tüm bu hedeflerin sonucunda 2024 yılının ikinci yarısında ülkemizden ayrılan bir unicorn olmayı bekliyoruz.”

Bugüne kadar Fintech şubesinin gelişimi ile birlikte değişime ayak uydurarak hareket ettiklerini ve önce yeniyi denediklerini söyleyen Adem Aykın, en çok inovasyona değer verdiklerini söyledi. Aykın, maceralarını şöyle özetledi: “Kuruluşumuzun ilk yıllarında Ankara’daki gaz ve su ödeme süreçlerini dijitalleştirerek kolay, hızlı ve kullanıcı dostu bir şekilde geliştirdik. 2020 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak FaaS (Fintech as a Service) vizyonuyla 5 farklı alanda hizmet veren bir ekosistem oluşturduk.

Alanında bir ilke daha imza atarak sıcak paranın döndüğü sektörlerde ödüllü “Paysafe” kasamız ile müşterilerimizin parasını dijitalleştirdik. Bilgi birikimi, sağlam temeller üzerine kurulu altyapı, geleceği öngörerek amaca odaklı ilerleme ve gerçek zamanlı olarak güçlü iş ortaklarından aldığımız yatırımlar sonucunda hizmet vererek farklılaşan firmalardan biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Fintek’in bu kadar farklı alanlarında.”

Yılsonu prestiji ile 50 milyar TL işlem hacmine ve 15 milyon son kullanıcıya ulaştıklarının altını çizen Aykın, FinTech ekosistemini geliştirme misyonu doğrultusunda potansiyel girişimlere yatırım yapmaya ve iştirak sayısını artırmaya devam ettiklerini söyledi. 13’e.

haber-golmarmara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu