Haber

TBMM Genel Kurulu

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, “Türk milletinin her bir ferdi olarak yapılanları asla yeterli görmeden daha çok çalışarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için mücadelemizi sürdürmeliyiz.” dedi.

Fakat artık kanun teklifinde, birinci maden kazasından bugüne kadar hayatını kaybedenlerin ailelerine maaş bağlama, varsa yakınlarına da kamuda iş verme imkanı sağlayan süreksiz değil kalıcı düzenleme olmasıyla ilgili bir husus var.”

TBMM Genel Şurasında, gündem dışı konuşmalardan sonra küme başkanvekilleri yerlerinden kelam aldı.

DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, Atatürk’ün vefatının 84’üncü yılı münasebetiyle gerçekleştirdikleri Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı memurlarının milletvekillerinin, parti genel liderlerinin önünde yürümesini eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde devletin bir protokol listesinin olmadığını söyleyen Usta, “Böyle bir devlet anlayışı olabilir mi? Ne yapmaya çalışıyorlar, ben anlamıyorum. Bunda artık kasıt arıyorum.” tabirlerini kullandı.

Bir şehit annesinin tuvalet temizlediğini sav eden Usta, “Şehit ve gazi yakınları, aziz milletimizin bize emanetidir ve TBMM buna sahip çıkmak zorundadır, ivedilikle bir kanun çıkartıp bu işi çözmek lazım.” diye konuştu.

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye’nin, dünyanın kaosa sürüklendiği bir dönemde “yurtta barış dünyada barış” parolasıyla dünyaya adeta diplomasi dersi verdiğini, Doğu Akdeniz’de, adalar denizinde, mavi vatanda egemenlik hakları korunurken, ülke hudutlarının terör örgütlerinden temizlendiğini belirtti.

Türkiye’de sanayide çarkların döndüğünü vurgulayan Akçay, “Fabrikalarımızın bacaları tütüyor, çiftçilerimiz ekip biçmeye devam ediyor. Bizler de Türk milletinin her bir ferdi olarak yapılanları asla yeterli görmeden daha çok çalışarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ebediyen payidar kılmak için uğraşımızı sürdürmeliyiz.” dedi.

“Türkiye, dünyanın çöp deposu haline geldi”

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye, dünyanın ve Avrupa’nın, özellikle de İngiltere’nin çöp deposu haline geldiğini iddia etti. Bu konuyu çok gündeme getirdiklerini söyleyen Oluç, “OECD’nin rakamlarına göre, Türkiye’nin geri dönüşüm oranı yalnızca yüzde 12, son derece önemli bir durumla karşı karşıyayız. Bu adımlarla havanın kirlenmesi, toprağın zehirlenmesi ve suya birçok kimyasalın karışmasına neden olunuyor. Hasebiyle, bu mevzunun bir sefer daha gündeme alınması ve tartışılması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı memurlarının milletvekillerinin, parti genel başkanlarının önünde yürümesini eleştirerek “Biz gelince bu işi baştan sona tanzim edeceğiz ve hiçbir atanmış hiçbir seçilmişin önünde yürüyemeyecek.” dedi.

PTT’den emekli maaşı alanların mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Özel, “Çağrı merkezinde çalışan 150 bine yakın işçi var. Şirketler bu işçilerin aldığı maaş promosyonlarına el koyup kendilerine alıyorlar. Özel şirketlerin bunu yapmasına mahzur olmak lazım. Gerekiyorsa yasal düzenlemeyi derhal burada daima birlikte yapalım diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kanun teklifinde kıymetli unsurlar var”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinin devam ettiğini anımsatarak, kanun teklifinde önemli maddelerin olduğunu anımsattı. Elitaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Teklifte geçen ay yaşanan Amasra’daki maden kazasında hayatını kaybeden şehitlerimizle ilgili bir düzenleme var. Biliyorsunuz, ilk düzenleme 2013 yılında yapılan Soma kazasındaki şehitlerle ilgiliydi. İkinci düzenleme de Ermenek’le ilgiliydi ancak bunlar süreksiz unsur ve 2003 yılından itibaren başlayan maden kazalarıyla ilgili düzenlemeydi. Lakin artık kanun teklifiyle birinci maden kazasından bugüne kadar hayatını kaybedenlerin ailelerine maaş bağlama, varsa yakınlarına kamuda iş verme imkanı süreksiz değil kalıcı olacak.”

Grup Başkanvekilleri, Atatürk vefatının 84’üncü yılı hasebiyle rahmet ve minnetle andı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu