Teknoloji

Meta tahmini küresel teknoloji hisselerini sarstı

Teknoloji şirketlerinin hisseleri, Meta Platforms Inc’in (NASDAQ:META) beklenenden daha düşük bir gelir tahmini ve artan harcama planlarını açıklamasının ardından başka bir çalkantılı seansa hazırlanıyor. Bu haber Meta’nın piyasa değerinden 200 milyar dolar sildi ve teknoloji sektörü genelinde bir dalgalanma etkisi yaratarak yapay zeka (AI) geliştirme ile ilgili artan maliyetler konusunda yaygın bir endişeye neden oldu.

Asya’da teknoloji sektörü bu etkiyi hissetti ve teknoloji hisseleri %2 oranında düştü. Bu düşüş eğilimi, teknoloji hisselerinin %1 düştüğü Tayvan ve Güney Kore’ye de yansıdı. Piyasa katılımcıları Meta’nın duyurusunun daha geniş etkilerini değerlendirirken odak noktası şimdi Avrupa teknoloji hisselerine kayıyor.

Gündemde olan tek sektör teknoloji sektörü değil. Bugün Deutsche Bank, BNP Paribas SA (OTC:BNPQY) ve Barclays Plc gibi finans kuruluşları da kazanç raporlarını açıklayacak. Yatırımcılar, özellikle yılın ikinci yarısında Avrupa ve İngiltere’de faiz oranlarının düşeceği beklentisi göz önüne alındığında, bu bankaların net faiz marjlarına özellikle dikkat edecekler.

Bu kazanç raporlarına ek olarak, teknoloji endüstrisi Intel Corp (NASDAQ:INTC), Alphabet Inc. (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft Corp (NASDAQ:MSFT) dahil olmak üzere diğer büyük oyuncuların sonuçlarını bekliyor. Bu kazançlar, şirketlerin yapay zekanın sunduğu zorlukları ve fırsatları nasıl yönettiklerine dair daha fazla fikir verecektir.

Japon yeninin dolar başına 155 gibi önemli bir eşiği aşmasıyla birlikte döviz piyasaları da odak noktasında. Tokyo’nun yeni desteklemek için olası müdahalesi hakkında spekülasyonlar yapılırken, Maliye Bakanlığı’ndan yorum gelmemesi para birimine karşı bahis oynayanları cesaretlendirebilir. Japonya Merkez Bankası Cuma günü politika toplantısını tamamlayacak ve tüm gözler Başkan Kazuo Ueda’nın yapacağı açıklamalara çevrilecek.

Ekonomistler arasında yapılan bir ankette politika faizinin dördüncü çeyreğe kadar %50’de kalacağı beklentisiyle Türkiye Merkez Bankası da bir diğer odak noktası. Politika kararının bugün ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Avrupa’daki tüccarlar, Türkiye faiz kararı da dahil olmak üzere kazanç raporları ve ekonomik olaylarla dolu bir gün için hazırlanırken, teknoloji sektörü, Meta’nın tahminiyle piyasaya gönderilen son şok dalgaları nedeniyle merkezi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yildizeli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu