İş

IBM, binlerce iş pozisyonunu yapay zeka ile değiştiriyor

IBM CEO’su Arvind Krishna, Bloomberg News’e önümüzdeki yıllarda bazı işlerin yerini yapay zekanın alacağını, bu nedenle söz konusu pozisyonlar için işe alımların durdurulacağını söyledi.

İşe alımlarda askıya alacakları durumların daha çok insan kaynaklarında olacağını belirten Krishna, müşteri odaklı olmayan bu iş pozisyonlarının kabaca 26 bin çalışana tekabül ettiğini anlattı.

Beş yıllık süreçte bazı iş kollarının yüzde 30’unun yerini yapay zeka ve otomasyonun alacağını söyleyen Krishna, “Bu da kabaca 7 bin 800 iş kaybı anlamına geliyor” dedi.

Krishna yaptığı değerlendirmede, istihdam doğrulama mektupları sağlamak veya çalışanları departman ortalarına aktarmak için görevlerin büyük olasılıkla tamamen otomatik hale getirileceğini söyledi. Ancak, bazı insan kaynakları görevlerinin işgücü üretkenliğini değerlendirmek için önümüzdeki on yıl içinde büyük olasılıkla değiştirilmeyeceğini kaydetti.

IBM şu anda yaklaşık 260.000 kişiyi istihdam etmektedir ve yazılım geliştirme ve müşteriyle yüz yüze görüşme pozisyonları için eleman alımına devam etmektedir.

haberkeskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu