Ekonomi

Goldman Yapay Zekanın Gelecekteki Elektrik Talebi Üzerindeki Etkisini Analiz Etti

Yapay zeka (AI) ilerlemeye devam ettikçe, önemli bir sorun ortaya çıkıyor: bu teknoloji ne kadar elektrik enerjisi tüketecek?

Goldman Sachs yakın tarihli bir analizde, yapay zekanın dünya çapındaki elektrik gereksinimleri üzerindeki potansiyel etkilerini inceliyor. Bankanın küresel yatırım araştırma (GIR) ekibi, dünya çapında veri merkezlerinin elektrik talebinde önemli bir artış öngören ve 2030 yılına kadar iki katından fazla artmasını bekleyen kapsamlı bir rapor yayınladı. Bu artışın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektrik talebinin yıllık bileşik büyüme oranını (CAGR) %2,4’e çıkarması bekleniyor.

Analistler, veri merkezleri için elektrik talebinin 2023’ten 2030’a kadar %15 YBBO ile büyüyeceğini tahmin ediyor. Sonuç olarak, veri merkezlerinin şu anda yaklaşık %3 olan ABD’deki toplam elektrik talebinin 2030 yılına kadar %8’ini oluşturacağı öngörülmektedir.

Goldman Sachs, “Analistler, ABD’de elektrik üretim kapasitesi için 2030 yılına kadar biriken yaklaşık 50 milyar dolarlık sermaye harcaması öngörüyor ve bunun %60’ının gaz ve %40’ının yenilenebilir enerji kaynaklarına ayrılması bekleniyor” diyor.

Banka, yeni projelerin elektrik şebekesine entegre edilmesi için uzun bekleme sürelerinin önemli bir engel teşkil ettiğini belirtiyor. İletim projeleri için izin ve onay alma sürecinin hızlandırılmasının bu zorluğun üstesinden gelmek için çok önemli olduğunu öne sürüyorlar.

“Doğal gaz için başlıca kısıtlama inşaat ve izin süresidir; analistler bir projenin duyurulmasından faaliyete geçtiği tarihe kadar ortalama dört yıllık bir gecikme olduğunu gözlemlemektedir. Bu da, bugün açıklanması halinde en erken ek kapasitenin 2028 yılına kadar faaliyete geçemeyeceği anlamına geliyor.”

Goldman Sachs, “Yeni yapay zeka sunucuları, güç yoğunluğunda önemli bir azalma olmasına rağmen daha fazla elektrik tüketiyor ve daha yüksek işlem hızları sunuyor” diye ekliyor. “Sunuculara olan talep ve sunucuların kullanımı sınırsız olursa, analistlerin ilk tahminlerinin ötesinde önemli bir artış olabilir.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Goldman Sachs araştırma ekibi, enerji talebine ilişkin bu tahminleri göz önünde bulundurarak, fayda sağlayabilecek iki grup şirket tanımlıyor: “1) talepteki büyümeden fayda sağlayacak olanlar – bağımsız enerji üreticileri, gaz firmaları, enerji depolama şirketleri ve veri merkezlerine güç çözümleri sağlayanlar dahil olmak üzere elektrik ihtiyaçları ve fiyatlarıyla bağlantılı şirketler; ve 2) tedarik zinciri ve altyapıdan fayda sağlayacak olanlar – bu alanlarda yer alan şirketler.”

ABD’nin önde gelen güneş paneli üreticilerinden biri olan First Solar’ın (FSLR) artan talebi karşılamak için gerekli olan şebeke ölçekli projelerdeki artıştan faydalanması bekleniyor.

Ayrıca, Kinder Morgan’ın (KMI) artan doğal gaz talebinden kâr etmek için “özellikle avantajlı bir konumda” olduğu düşünülmektedir.

“Veri merkezlerinin elektrik ihtiyacının 2030 yılına kadar günde yaklaşık 3,3 milyar kübik feet (bcf/d) doğal gaza ek talep yaratması bekleniyor. Bu, elektrik sektöründeki mevcut tüketime kıyasla yaklaşık %10’luk bir artış anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen gaz taşıyıcısı ve Teksas gibi kilit bölgelerde önemli bir pazar varlığına sahip olan KMI’nin bu pazar büyümesinden önemli bir pay alması bekleniyor.”

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu