Haber

Ermenistan’da skandal: Halter şampiyonasında Azerbaycan bayrağı yakıldı

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde kimliği belirsiz bir kişi Azerbaycan bayrağını yaktı.

Ermenistan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde Azerbaycan bayrağının yakılmasının ardından Azerbaycan, sporcularını şampiyonadan çekme kararı aldı.

Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Olimpiyat Komitesi, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Azerbaycan bayrağının yakılmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın da yer aldığı törende Azerbaycan bayrağının müsabakaya yetkili bir kişi tarafından yakıldığı belirtildi.

“Sporun siyasallaştırılması kabul edilemez”

Eylemin Ermeni halkı tarafından onaylandığı ve bayrağı yakan kişinin kahraman ilan edildiği belirtilen açıklamada, bu durumun Ermenistan’da ırkçılık ve Azerbaycan düşmanlığının açık bir örneği olduğu, aynı zamanda zaman, sporun halklar arasında barışı ve karşılıklı anlayışı destekleyen amaç ve unsurlarıyla tamamen çelişmektedir.

Sporun siyasallaştırılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Böyle bir nefret ortamının hakim olduğu ve güvenliğin sağlanamadığı Ermenistan’da psikolojik baskılardan dolayı Azerbaycanlı sporcuların müsabakalara normal bir şekilde katılması mümkün değil. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak Azerbaycanlı sporcuların anavatanlarına dönmelerine karar verildi. Ermenistan, onların sağ salim dönüşlerini sağlamalıdır. Uluslararası toplum ve “Uluslararası spor kurumlarını bu barbarca eylemi şiddetle kınamaya çağırıyoruz. Avrupa Halter Federasyonu’nu da Ermenistan’a yaptırım uygulamaya çağırıyoruz. Bu olay, Ermenistan’ın uluslararası spor etkinlikleri düzenleme ve sporcuların güvenliğini sağlama gücünde olmadığını ortaya koymaktadır.”

Cezalandırılması istendi

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan bayrağının yakılması şiddetle kınandı ve olayı gerçekleştiren kişinin derhal cezalandırılması talep edildi.

Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde ülke bayrakları sahnede iken bir kişi Azerbaycan bayrağı taşıyan kızdan bayrağı alıp yaktı. Azerbaycan şampiyonaya 12 kişilik bir ekiple katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu