Haber

Çimsa Afyon Fabrikasında Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimine Başlandı

Sabancı Topluluğu’nun dünya markası Çimsa, Afyon Fabrikası’ndaki güneş enerjisi santrali yatırımını tamamlayarak hizmete açtı. 3,3 MW gücündeki santral, 3000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eşdeğer elektrik üretecek.

 

Enerji verimliliği ve çeşitliliğini artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Çimsa, Afyon Fabrikası’nda Türkiye çimento sektörünün en büyük güneş enerjisi santrallerinden birini kurdu. Toplam gücü 3,3 MW olan güneş enerjisi santrali, yılda yaklaşık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. Bu santralde üretilecek elektrik miktarı 3000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eşdeğer olacak.

 

50.000 m² alanda yaklaşık 7.500 güneş panelinin kullanıldığı GES projesinde yıllık 2000 ton karbondioksit (CO₂) tasarrufu sağlanması ve 2 milyon ağacın CO₂ nötralizasyon kapasitesine katkı sağlanması hedefleniyor.

 

Enerji verimliliği ve çeşitliliğinin Çimsa’nın karbon nötr yolculuğunun önemli adımlarından birini oluşturduğunu vurgulayarak, Çimsa CEO’su Umut ZenarŞu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Mevcut teknolojileri optimize etmenin yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz enerjiyi artırmak için de çalışıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiğimiz elektrik enerjisi kullanım oranımız 2022 yılında %58,2 olurken, 2030 yılında bu oranı %80’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda sahip olduğumuz Afyon ve İspanya Güneş Enerji Santrali projelerimizin de 2022 yılında %58,2 olmasını hedefliyoruz. hayata geçirilmesi tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonun azaltılmasına büyük katkı sağlayacak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu