Ekonomi

BIST 100 Endeksi Güne Yüzde 1,02 Artışla Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 1,02 artışla 4.897,32 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 49,31 puan ve yüzde 1,02 yükselerek 4.897,32 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,58, holding endeksi yüzde 0,98 arttı. Kâr getiren tüm sektör endeksleri arasında en çok artan sektör ise bankacılık oldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 7,87 yükselerek günü 4.848,01 puandan kapattı.

Analistler, küresel borsaların ABD’de devam eden borç limiti krizi ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön aramaya devam ettiğini, yurt içi piyasalarda ise pozitif ayrışmanın devam ettiğini belirtti.

Dünkü borç limitine ilişkin açıklamalar yatırımcıların ilgi odağında kalırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bunun sadece ABD’yi değil küresel ekonomiyi de etkileyeceğini söyledi. ekonomiBunun kendisi için çok önemli yansımaları olacağı konusunda da uyarıda bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borç yükümlülüklerini yerine getirmemesinin son birkaç yıldaki kazanımları tehdit edebileceğini ve küresel bir durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

ABD Lideri Joe Biden ile kongre başkanlarının görüşmesinin bugün ertelendiği haberi gelirken, erteleme nedeninin alt komitelerde hazırlık yapılmamasından kaynaklandığı söylendi.

Analistler, bugün ülkedeki perakende satış hacmi ve ABD’deki Michigan Üniversitesi’nin inanç endeksi verilerinin bugün takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksi 4.900 ve 5.000 seviyelerinin direnç, 4.750 puanın ise şu anki seviyelerinde olduğunu kaydetti. dayanak noktası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu