Ekonomi

Bilecik’te soba onarım çalışmaları azalıyor

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 60 yıldır soba tamircisi olarak çalışan 72 yaşındaki Kemal Ateş, konutlara doğalgazın girmesiyle soba kullanımının azaldığını, sobayı sadece köylerde yaşayan vatandaşların evlerinde kullanmaya devam ettiğini söyledi. evler.

Ateş, geçmişte vatandaşların özellikle ocağa büyük ilgi gösterdiğini anlattı. Kemal Ateş, “O yıllarda sobalara ilgi çoktu. Zamanla kovalı sobalar, daha sonra tuğla sobalar ilgi gördü. Doğalgazın gelmesiyle birlikte sobalar evlerden kayboldu. Ancak soba ve sobalar evlerde kullanılmaya başlandı. Çevremizdeki tüm köyler. Doğalgaz kötü bir şey değil ama sobanın yerini hiçbir zaman alacağını düşünmüyorum.” dedi.

Kemal Ateş, bu mesleğe çıraklık döneminde başladığını ve emekli olmasına rağmen devam ettiğini belirterek, şunları söyledi;

“72 yaşındayım. Çıraklık da dahil olmak üzere 60 yıldır bu mesleği yapıyorum. Emekli olmama rağmen hala bu mesleği sürdürüyorum. Vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer soba almaya kalkarsanız haklısınız.” şimdi en az 5-6 bin liraya mal olur ama getirirsek tamiri olur.” “Eskiden zordu, şimdi daha kolay. Neden? El emeği bitti. Artık presle yapılıyor. Ama biz öyle değiliz! Üretiyoruz, tamir ediyoruz. Bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız açısından memnuniyet verici olur” dedi.

“Sobayı el emeğiyle yapardık”

Kemal Ateş, mesleğe başladığında ocak ve kovalı sobaları elle yaptıklarını belirterek; “Biz bu sobaları ister ocak ister kova olsun hep elle yapıyorduk. Zamanla her şey değişip teknoloji ilerledikçe artık her şey presle yapılıyor. Bizim gibi bu mesleği yapan çok az insan kaldı. İnşallah gençlerimiz merak edip gelirse onlara bir şeyler öğretmeye çalışırız” dedi. . – BİLECİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu