Haber

Bakan Uraloğlu: Samsun-Sarp demiryolunda proje çalışmalarına başlayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Türkiye’de karayolu yatırımları devam ederken özellikle demiryollarına odaklı bir yatırım dönemine girdik. 513 kilometre uzunluğunda olması planlanan Samsun-Sarp Demiryolu’nun proje çalışmalarına da 2019’da başlayacağız. Toplam.”

Bakan Uraloğlu çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Trabzon’a geldi. Valiliği ziyaret eden Bakan Uraloğlu, il ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla İl Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ardından açıklama yapan Uraloğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek adımları atmaya devam ediyoruz. Onun liderliğinde büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye’ye yeni bir soluk getiren birçok proje üzerinde çalıştık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizde son 21 yıldır ulaştırma konusunda çalışmalar yapıyoruz.” Ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 4 trilyon 173 milyar lira yatırım yaptık. 2003 yılı öncesinde 6 bin 100 kilometre olan mevcut bölünmüş yol ağımızı 29 bin kilometrenin üzerine çıkardık. 1.714 km olan otoyol ağımızı 3 bin 633 kilometreye çıkardık. Hava yolunu halka açık hale getirdik. Yurt içi hudut uçuş nokta sayımızı 26’dan 57’ye, dış hat uçuş noktalarımızı 343’e çıkardık. Liman sayımızı 149’dan 217’ye, tersane sayımızı da 37’den 84’e çıkardık. Tüm ülkemizde olduğu gibi, Dev yatırımlarla Trabzon’umuzun sayısını artırdık. Dört baştan yeniden inşa etmeye devam ediyoruz” dedi.

TRABZON’A 21 YILDA 78 MİLYAR YATIRIM

Trabzon’un ulaşım ve haberleşme altyapısına son 21 yılda 78 milyar lira yatırım yapıldığını kaydeden Uraloğlu, “Trabzon’da 2003 yılına kadar sadece 56 kilometre bölünmüş yol vardı; 184 kilometre daha yaparak 240 kilometreye ulaştık. 2007’de ise 240 kilometreye ulaştık. Yıllardır bitmeyen bir yılan, “Hikayeye dönüşen Karadeniz Sahil Yolu’nu tamamladık. Samsun’dan Karadeniz Sahil Yolu ile Sarp Sınır Kapısı’na doğru hareket var. Trabzon’da kuzeyden güneye ulaşımı sağlayan birçok yolu tamamladık. Bir kısmıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

‘YENİ ZİGANA TÜNELİNDEN 880 BİNİN ÜZERİNDE ARAÇ GEÇTİ’

Hizmete giren yeni Zigana Tüneli hakkında konuşan Uraloğlu, “Yeni Zigana Tüneli ile yaklaşık 2 asırdır üretim ve adaptasyon amaçlı pek çok çalışmanın yapıldığı güzergaha damga vurduk. Trabzon’u İstanbul’a bağlayan 14 yol var. Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a “5 kilometre uzunluğundaki Yeni Zigana Tüneli’ni çift tüplü olarak inşa ettik. Yeni Zigana Tünelimizden açıldığı günden bu yana 880 binin üzerinde araç geçti. Yeni Zigana Tüneli Türk mühendisliğinin gurur ve onur projelerinden biri olmuştur” dedi.

GÜNEY ÇEVRE YOLU 3 BÖLÜMDE HAYATA GEÇİRİLECEK

Trabzon genelinde şu anda yaklaşık 40 milyar proje maliyetiyle 23 otoyol projesinin devam ettiğini belirten Uraloğlu, toplam 43,8 kilometreden oluşan Güney Çevre Yolu’nun 35,8 kilometresini 15 tünel, 2,1 kilometresini de demiryolu ile geçmeyi planladıklarını açıkladı. 14 viyadük. Uraloğlu, “Projeyi 3 kısım halinde hayata geçireceğiz. Devam eden en değerli otoyol projelerimizden biri de Yasal Bulvar Yolu üzerindeki çalışmamız. Kanuni Bulvarı bildiğiniz gibi Trabzon şehir içi sıkışıklığının çözümünü doğrudan ilgilendiren bir proje. trafik.”

‘SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJE ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ’

Samsun-Sarp demiryolu için proje çalışmalarının başlayacağını belirten Uraloğlu, “Trabzon’daki yatırımlarımız tüm ulaşım modlarını kapsıyor. Türkiye’de karayolu yatırımları devam ederken özellikle demiryollarında yatırım dönemine girdik. Planlarımız arasında Trabzon var. O da bu yatırımların ortasında.” “Samsun-Sarp Demiryolu ve merkezi Trabzon’dur. Toplam 513 kilometre uzunluğunda olması planlanan demiryolunun proje çalışmalarına başlayacağız. Trabzon Raylı Sistem Sınır Projemiz için de Trabzon Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

‘7 AYDA 740 BİN MİSAFİRİMİZ VAR’

Trabzon Havalimanı ve kentte yaşanan yoğun turizm sezonu hakkında bilgi veren Uraloğlu, şunları söyledi:

“Trabzon Havalimanı ülkemizin en yoğun havalimanlarından biri. İç hat yolcu sayısında 7’nci, dış hat yolcu sayısında ise 10’uncu sırada yer alması çok önemli bir başarı. İç hatlarda toplamda yaklaşık 3 milyon 185 bin yolcuyu ağırladı. Bu ağustos sonu itibarıyla yılsonunda yaklaşık 2 milyon 500 bin yolcu ağırlandı.Yolcu sayısının yılsonunda 4 milyona ulaşacağını öngörüyoruz.Çünkü gözlemliyoruz. Trabzon’da çok ciddi turist artışı var. Körfez ülkeleri başta olmak üzere Hollanda, İtalya, Fransa ve Almanya olmak üzere 12 ülkeden direkt uçuşların olduğu Trabzon’a Avrupa ülkelerinden çok sayıda turist geliyor. Güncel verilerimize göre 2023 yılının ilk 7 ayında yabancı turist açısından yaklaşık 400 bin misafirimiz var. 2022 yılının 7 aylık dönemine göre yabancı turist sayısında yüzde 79 artış yaşandı. Yerli ve yabancı toplam 740 bin misafirimiz var. Geçen yılın ortalamasına göre bunda yüzde 43’lük bir artış var.”

Uraloğlu, Trabzon Havalimanı’nda 3 bin 240 metre uzunluğundaki yeni pist ve 110 bin metrekarelik 10 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının fizibilite çalışmalarının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

‘SEVGİMİZ VE DAVAMIZ ÜLKEMİZDİR’

Uraloğlu, “Halka hizmet, Allah’a hizmettir mottosuyla yeni proje ve yatırımlarla yolumuza durmadan devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bakanlar niyetimizi görüyor, samimiyetimizi görüyor. Sevgimiz, davamız bizimdir. ülkemiz, tüm Türkiye.Bakanlık olarak Trabzon için planladığımız her projenin, bölgenin ticaret, üretim ve turizm faaliyet potansiyelini kat kat artıracağına inanıyoruz.Çünkü güvenli, hızlı ve kolay ulaşım, ticaretin en değerli bileşenidir. , üretim ve ihracat.Trabzon’un ekonomik kalkınmasına ve sosyal kalkınmasına yardımcı olmak, doğal, kültürel ve sanatsal varlıklarının tanıtılması, korunması ve tam anlamıyla turizme kazandırılması için yatırımlarımıza asla ara vermeyeceğiz. Trabzon’un yeni bir çekim merkezi haline gelmesi ve marka şehir olması için çaba göstereceğiz. Trabzon Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya devam edecek” dedi.

haber-baskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu