Ekonomi

Bakan Kacır müjdeyi duyurdu: Milas Zeytinyağı tescillendi

“Milas Yağlı Zeytin” Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak Avrupa Birliği’nde tescilli 14’üncü coğrafi işaretimiz oldu.

Haberi duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Avrupa Birliği’ne yapılan coğrafi işaret başvurularıyla adından söz ettirmeye devam ediyoruz. Muğla’nın Milas ilçesine özel “Milas Yağlı Zeytin”, AB’de tescilli 14’üncü coğrafi işaretlerimizden biri haline geldi” dedi.

ULUSAL VE ULUSLARARASI MARKALANMA

Bakan Kacır, “Kültür varlıklarımızı temsil eden bu değerli eserlerle üretimin artmasını desteklerken, ülkemizi dünya pazarında tanıtma konusunda da övgüler almaya devam ediyoruz. Türkiye’de çok çeşitli eserler var. Ülkemizin bu alandaki potansiyelinin farkındayız. Ulusal ve uluslararası markalaşma için gerekli adımları atıyoruz. “Bu fırsatları değerlendirdiğimizde ülkemize ekonomik açıdan fayda sağlamanın yanı sıra kültürel açıdan da ilerleme kaydederek adından hayranlıkla söz ettirmeye devam edeceğiz” dedi.

14 TESCİLLİ COĞRAFİ İŞARET

Mevcut durum itibarıyla AB’de 14 tescilli coğrafi işaretimiz bulunduğunu belirten Kacır, 2023 yılı sonundan önce Ayaş Domates, Edremit Körfezi Yeşil Çizme Zeytin, Ezine Peyniri, Maraş Tarhanası ve Safranbolu Safranının tescil edilmesiyle birlikte bu sayının da artacağının altını çizdi. Avrupa Birliği’ndeki tescilli coğrafi işaret sayımızın 19’a çıkacağını çizdi.

AB’de coğrafi işaretli 14 eser şöyle:

1. Antakya Künefesi
2. Aydın İncir
3. Aydın Kestanesi
4. Bayramiç Beyaz
5. Çağlayancerit Ceviz
6. Edremit Zeytinyağı
7.Gaziantep Baklavası
8. Gemlik Zeytini
9. Giresun Tombul Fındık
10. Malatya Kayısı
11. Milas Zeytinyağı
12. Milas Yağlı Zeytinleri
13. Suruç Narı
14. Taşköprü Sarımsağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu