Haber

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Abidinpaşa Konağı Milli Mücadele Müzesi’nin açılışında konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediyesi ev sahipliğinde Abidinpaşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi’nin açılış töreninde; “İnşallah 31 Mart’tan sonra da belediye başkanlarının sayısını artırarak, mecliste çoğunluğu alarak Ankara’nın tarihini, kültürünü ortaya çıkarmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz… Dünya başkentleriyle yarışarak, Mustafa Kemal’in yaşattığı Ankara’yı güzelleştireceğiz. Atatürk bize emanettir, güvenine layıktır.” “Bunu hep birlikte bu şekilde inşa edeceğiz” dedi.

Aslına uygun olarak restore edilen Abidinpaşa Konağı, teknolojik açıdan donanımlı bir müzeye dönüştürüldü. Abidinpaşa Konağı Milli Emek Müzesi’nin Açılışı; Bugün Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in himayesinde gerçekleştirildi.

Açılış törenine; CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin, eski Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Ensar Aytekin, Gamze Taşcıer, Zeliha Aksaz Şahbaz, Gül Çiftçi ve Koza Yardımcı, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Tören öncesinde Seymen gösterisi gerçekleştirildi. Tarihçi-yazar Sinan Meydan, Milli Mücadele ve Ankara’yı anlatan bir sunum yaptı. Ardından açılışı yapılan Abidin Paşa Müzesi’nin görselleri gösterildi. Son olarak Çankaya Belediyesi’nin 10 yıllık faaliyetlerini anlatan video gösterimi yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in konuşmasının ardından şunları söyledi:

“İnşallah biz de tüm belediye başkanları olarak 31 Mart’tan sonra belediye başkanlarının sayısını artırarak ve mecliste çoğunluğu alarak Ankara’nın tarihini ve kültürünü ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Milletten başladık, kaleye devam ediyoruz. İşte o tarihi yaşatmak için Ankara Kale Grubu’nda çalışan Şevket Bülent Yahnici adında bir ağabeyimiz var… İki etabı tamamladık, tek etap kaldı, o da restore edilecek. İnşallah Ulus Meydanı’ndan başlayarak, Otopark ve çıkışı kolaylaştırarak trafik azalacak.Yeraltı projesini Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na verdik, Gar’dan başlayarak Hıdırlıktepe, Kale ve Hacıbayram hepsi ayakta.Tarihi ve kültürü orada yaşatacağız. Yaşatacağız. Cumhuriyeti kuranlara olan borcumuzdan dolayı bunu yapacağız. İkincisi… Tüm şehirler hafızasıyla Aynı zamanda eski şehir merkezimizi de ortaya çıkararak, ziyaretçilerin turist olarak tarihimizi, kültürümüzü görmesine olanak sağlayacağız. Ve sadece bununla. Dünya başkentleriyle yarışacak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti Ankara’yı onun güvenine layık bir şekilde inşa edeceğiz. Tesisimizin güzel olmasını diliyorum.”

cinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu