Ekonomi

ABD’de konut satışları artan faizler ve fiyatlar nedeniyle düştü

Mayıs ayında ABD konut piyasası önemli bir gerileme yaşadı ve konut satışları son on yılda görülen en düşük noktalardan birine geriledi. Önemli bir emlak komisyoncusu olan Redfin, yüksek mortgage oranları ve en yüksek medyan ev fiyatlarının birleşiminin hem talep hem de arzda bir daralmaya yol açtığını bildirdi.

Redfin verilerine göre, Mayıs ayında sadece 407.959 konut satılırken, son on yılda sadece Ekim 2023 ve Mayıs 2020’de daha az satış kaydedildi. Bu düşüş, 30 yıllık sabit mortgage oranının şu anda %7 civarında olduğu ve medyan ev satış fiyatının 439.716 $ ile rekor seviyeye ulaştığı düşünüldüğünde dikkate değerdir. Konut fiyatlarındaki artış bir önceki aya göre %1,6 ve geçen yılın aynı dönemine göre %5,1’lik bir artışı temsil etmektedir.

Mayıs ayında mevsimsellikten arındırılmış yeni listelemelerde aylık %0,3’lük hafif bir artışa ve bir önceki yıla göre %8,8’lik bir artışa rağmen, satılık ev sayısı hala Mayıs 2019’da pandemi öncesi görülen seviyelerin yaklaşık %20 altında. Redfin, mevcut satılık ev envanterinin pandemi öncesi rakamlara göre yaklaşık %25 daha düşük kaldığını vurguluyor.

Konut piyasasındaki bu yavaşlama, daha sıkı arzın daha yüksek satışlara yol açması nedeniyle 2023’te artış gösteren ev üreticisi stoklarının performansıyla tezat oluşturuyor. Ancak, PulteGroup Inc’in yılbaşından bugüne %11,8’lik bir artış göstermesi, D.R. Horton Inc’in %5,61’lik bir düşüş yaşaması ve Lennar Corp’un hisselerinin %4,03 oranında yükselmesiyle bu ivme zayıfladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberaksehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu