Ekonomi

2. el araç satışında yeni önlem geliyor

Ticaret BakanlığıGeçtiğimiz haftalarda ikinci el araç ilan fiyatlarının sıfır araç fiyatını geçemeyeceğini belirten bir yönetmelik hazırladı.

Aynı günlerde bakanlık, 2022 yılında çıkardığı ve kamuoyunda ‘6+6’ olarak bilinen ikinci el araç yönetmeliğini de güncelledi.

Habertürk’ün haberine göre hem kurum hem de şahıslar tarafından yapılacak 2. el araç satışlarında 6 ay 6 bin kilometre şartı aranacak. Bu bağlamda, bu 2 kural2. el araç almadan satış yapmak mümkün değil.

Her iki düzenlemenin ortak amacı, ikinci elde vergiden muaf faydayı ortadan kaldırarak otomobilin bir yatırım aracı olarak görülmesini engellemek olarak açıklanabilir.

Engellemede zorluk

Ancak ilan sitelerinde düzenlenmesi adet olmayan ikinci el araç ilanlarının sayısı 20 binden 7 bine düşmüş olsa da araçların faz işlemlerinin yapıldığı noterler ile ilgili gelişigüzel bir düzenleme yok.

Dolayısıyla noter nezdinde sıfır kilometre araçtan daha değerli olacağı halde ilan fiyatı sıfır kilometre araçtan daha düşük olan ikinci el aracın yaptırılmasına engel bir durum olmadığı söylenebilir.

Yazılım hazırlanıyor

2. el araç bölümü kaynaklarından edinilen bilgiye göre Türkiye Noterler Birliği ve Ticaret Bakanlığı’na uygun olarak bilgisayar yazılımı hazırlanıyor.

Bu yazılım sayesinde araç periyodu süreçlerinde ‘6+6’ dizilimini takip etmek mümkün olacak. Ayrıca şahısların bir yıl içerisinde yaptıkları satışlar noterler tarafından görülerek gerekirse araç satış işlemi bloke edilecek.

Özetle noterler ikinci el araç piyasası için yapılan tüm başvuruların aksini görecek ve gerekli görüldüğünde araç bölme işlemleri gerçekleştirilmeyecek.

Hazırlanan yazılımın ağustos ayı başında devreye alınmasının planlandığını da belirtelim. Daire kaynakları, söz konusu yazılımın detaylarının önümüzdeki günlerde yapılacak resmi açıklama ile netlik kazanacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu