Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu İsrail’in Gazze’deki saldırılarını görüştü

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

TBMM Başkan Vekili Bozdağ, üç milletvekiline gündem dışı konuşma yaptı.

İsrail’in Gazze’de ağır katliamlar gerçekleştirdiğini belirten Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Kurulu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, 3 bin 500’ü çocuk, 2 bin 100’ü kadın olmak üzere 8 bin 500’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Srebrenica ve Hocalı’yı hatırlatan bir vahşetle karşı karşıya olduğumuzun altını çizen Yüksel, “İsrail uluslararası insani hukukun en temel kurallarını ihlal ediyor. Gazze’de doğrudan siviller hedef alınıyor. Sivillere yönelik bu saldırılar 1977 tarihli Ek’e dayanmaktadır. 1949 Cenevre Sözleşmeleri.” “Protokol 1’in 51. Maddesi uyarınca yasaktır.” söz konusu.

Uluslararası insani hukukun toplu cezalandırmayı da yasakladığını belirten Yüksel, silahlı çatışmalar sırasında tarafların sivil ayrımcılığa uyması gerektiğini, ev, okul, hastane gibi sivil altyapıların hedef alınmaması gerektiğini, İsrail’in bu kuralı defalarca ihlal ettiğini belirtti.

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin de hedef alındığını hatırlatan Yüksel, Roma Statüsü’nün savaş suçlarına ilişkin maddesinde “hastanelere planlı baskınların” savaş suçu olarak düzenlendiğini açıkladı.

İsrail’in bombalarla öldüremediği sivilleri aç bırakmaya çalıştığını vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti:

“1977 tarihli Ek 1. Protokol’ün 54. maddesinde ‘savaş yöntemi olarak sivillerin aç bırakılması yasaktır’ kararı yer alıyor. Roma Statüsü, yardım malzemelerinin engellenmesinin de bu kapsamda kabul edileceğini açıkça belirtiyor. İsrail, uygulamalarını meşrulaştırmak istiyor. Gerekçe olarak Hamas’ı göstererek sivillere yönelik saldırılarda bulundu.Ancak Gazze nüfusunun çoğunluğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğunu belirtmeliyim.1977 tarihli 1. Katma Protokol’ün 50.maddesinde belirtildiği gibi şartlara uymayan kişilerin varlığı Sivil nüfus içinde sivil tanımı, nüfusun sivil niteliğini ortadan kaldırmıyor. Hatta İsrail’in şu anda uygulamaya çalıştığı, sivil nüfusun Gazze’nin güneyine taşınmasını da içeren politikanın siviller tarafından reddedilmesi, bu sivillerin mevcut yerlerinde kalmaya devam etmeleri onların sivil niteliklerini ortadan kaldırmayacaktır.”

“Saldırılar, BM Şartı’nda yer alan güç kullanımı yasağının ihlalidir.”

Roma Tüzüğü’nde sivillerin kasten öldürülmesinin savaş suçu olarak düzenlenmediğini belirten Yüksel, planlı ve sistematik ihlallerin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini belirtti.

Cüneyt Yüksel, İsrail’in bu saldırılarının Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin 2. maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubun mensuplarını öldürmek, ciddi bedensel zarar vermek ve abluka gibi grubun fiziki varlığını ortadan kaldıracak şekilde, grubu kısmen veya tamamen yok etmek amacıyla yaşam koşullarını kasten değiştirmek” Yüksel, “Soykırım eylemleridir” dedi. “Silahlı saldırılar sırasında savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlara neden olan ihlaller meydana gelir. Peki bu silahlı saldırılar hukuka aykırı değil mi? Elbette öyle. Bu saldırılar Anayasa’nın 2/4. maddesinde yer alan kuvvet kullanma yasağının ihlalidir. BM Şartı.” dedi.

Uluslararası toplumun ihlallerin durdurulması için çaba göstermesi gerektiğinin altını çizen Yüksel, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin işlenen kabahatleri incelemeye yetkili olduğunu belirtti.

Cüneyt Yüksel, 1967 sınırları içerisinde başkenti Kudüs olmak üzere bağımsız, egemen, coğrafi bütünlüğü olan bir Filistin Devleti’nin kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

HEDEP Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü “Bingöl’ün sorunları”nı, DÜZGÜN Partisi İstanbul Milletvekili Seyithan İzsiz ise “Filistin-İsrail meselesini” anlattı.

Konuşmaların ardından TBMM Başkan Vekili Bozdağ, merhum anayasa hukukçusu Prof. Dr. Özbudun’un eşi Ergun Özbudun’a Allah’tan rahmet, Saadet Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı ise Özbudun ve ailesine başsağlığı diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu