Haber

Time: Bu kış, uzmanları endişelendiriyor

Kış mevsimine az bir mühlet kala uzmanlar, kendini hissettirmeye başlayan şiddetli hava kaideleri konusunda uyarıyor.

ABD’nin kuzeyi ve Birleşik Krallık’ta, kestirim edilen ortalamadan daha soğuk bir mevsim bekleniyor.

Soğuk hava uyarısı

Gelişmeyi aktaran Time mecmuası, “Soğuk hava, insan vücudu için tehlikeli olabilir. Bu kış, uzmanları endişelendiriyor.” diye yazdı.

Sıradan bir soğuk mevsimin bile insan sıhhati ve güvenliği için tehdit oluşturabildiği belirtildi.

2015 araştırması: Ölenlerin yüzde 7’sinden fazlası soğuğa maruz kaldı

Lancet’te yayınlanan 2015 yılına ilişkin bir araştırmaya işaret edilerek, dünya çapında 74 milyondan fazla mevtin tahlil edildiği, bu ölümlerin yüzde 7’sinden fazlasının soğuk havaya maruz kalmaya atfedildiği bulundu.

Araştırmanın baş yazarı ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör Antonio Gasparrini, “Soğuk algınlığıyla ilgili artan risk olduğuna dair kesin kanıtlar var.” dedi.

Avrupa’da evler doğalgazla ısıtılıyor

Artan doğalgaz maliyetlerinin, birçok ailenin evlerini ısıtmak için mücadele etmesi ve sorunu daha da karmaşık hale getirmesi anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Tromsö Üniversitesi’nden Profesör Tiina Ikaheimo, “Son derece endişeliyim. Özellikle Avrupa’da birçok ev doğalgazla ısıtılıyor. Evleri için gerekli olan enerjiyi satın almaya gücü yetmeyenler ve yaşlılar için özellikle endişeliyim.” diye konuştu.

En eski konut stoku İngiltere’de

İngiltere’de yaşlılara hizmet veren bir hayır kurumunun Yöneticisi Caroline Abrahams, Avrupa’nın en eski konut stokunun İngiltere’de olduğunu anlattı.

Özellikle Rusya’nın Avrupa’ya güç ihracatını azaltması nedeniyle faturaların süratle arttığını ve insanları bunalttığını lisana getiren Abrahams, “Normalde ısıtmayı açmanın kendilerine ne kadara mal olacağından endişelenmeyen insanlar bile şimdi endişelenmek zorunda.” ifadesini kullandı.

ABD merkezli mecmuada yayınlanan tahlilde şunlar kaydedildi:

Kalp krizi ve felç riski uyarısı

“Soğuk havalarla ilgili en tehlikeli şeylerden biri, bilhassa kalp hastalığı üzere rahatsızlıkları olan şahıslarda kalp krizi ve felç risklerinin artmasıdır.

Bu, bedenin sıcaklık düştükçe devreye giren doğal savunma sisteminin bir sonucudur: etrafa ısı kaybetmemek için, derideki kan damarları büzülür ve kan basıncında doğal bir artışa yol açar ve beden soğuduğunda ansızın yok olur. Fakat tesiri devam eder; insanların kan basıncı soğuk mevsim boyunca daha yüksek kalma eğilimindedir.”


Solunum sistemi üzerinde sert tesirlere yol açabilir

Soğuk algınlığının, ayrıyeten teneffüs sistemi üzerinde sert tesirlere sahip olabileceği ve astım üzere teneffüs yolu hastalıklarını şiddetlendirebileceği uyarısı yapıldı.

Soğuk havada nefes almanın hava yolunu tahriş edebileceği, nefes almada zorluk, öksürük ve mukus üretimi üzere semptomları tetikleyebileceği anımsatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu