Ekonomi

Rivian ilk çeyrekte üretimde yetersiz kaldı, yıllık görünümünü korudu

R1T kamyonetleri ve R1S SUV’larıyla tanınan Rivian Automotive, 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte üretim beklentilerini karşılayamadı ve sekiz analist tarafından öngörülen yaklaşık 14.250 adede kıyasla 13.980 araç üretti. NASDAQ:RIVN, üretimde yıldan yıla %50’lik bir artış olduğunu bildirdi, ancak bu bir önceki çeyrekte üretilen 17.541 araca göre bir düşüştü.

Eksikliğe rağmen, şirket yıl için üretim hedeflerini teyit etti ve montaj hattını geliştirmek için ikinci çeyrekte birkaç haftalık bir kapanma planlıyor. Bu hamle, Rivian’ın maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak amacıyla hammaddeler için yeni tedarikçilere geçiş yaptığı bir döneme denk geliyor.

Rivian’ın bu çeyrekteki teslimat sayısı 13.588 olup, bir önceki döneme göre %3’lük hafif bir düşüş göstermiştir ve bu rakam Şubat ayında öngörülen %10 ila %15’lik düşüşten daha azdır. Bu haber, yüksek sahip olma maliyetleri ve bazı EV modelleri için federal vergi kredilerinin kaybedilmesi nedeniyle ABD’li tüketicilerin daha uygun fiyatlı hibrit araçlara yöneldiği bir ortamda elektrikli araç (EV) talebindeki yavaşlamaya ilişkin yatırımcı endişelerini hafifletebilir.

Şirket ayrıca bu çeyrekte üretilen birkaç bin aracın Nisan ayında gelmesi beklenen bir bileşeni bekledikleri için teslimat rakamlarına dahil edilmediğini belirtti.

Rivian, pazarın daha düşük maliyetli elektrikli araç seçeneklerine olan talebine yanıt olarak geçtiğimiz ay daha küçük ve daha ucuz R2 SUV ve R3 crossover’larını tanıttı. R2’nin üretimi Rivian’ın mevcut ABD fabrikasında gerçekleştirilecek ve bu sayede şirkete 2 milyar doların üzerinde tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu