Haber

Portekiz Başbakanı Antonio Costa istifa etti

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Altyapı Bakanı Joao Galamba hakkında başlatılan ‘yolsuzluk’ soruşturması sonrasında istifa kararı aldığını duyurdu.

Reuters’in haberine göre, Başkan Marcelo Rebelo de Sousa ile görüşmesinin ardından kameraların karşısına çıkan Costa, istifasını açıklayarak “vicdanının açık olduğunu” söyledi. Costa ayrıca bir daha başbakanlığa aday olmayacağını da belirtti.

40’IN ÜZERİNDE ARAMA YAPILDI, 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Savcılık, Portekiz’deki lityum madenciliği ve hidrojen projelerinde tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili soruşturma başlatıldığını, soruşturmanın baş şüphelilerinden birinin Altyapı Bakanı Galamba olduğunu açıklamıştı. Portekiz basınında yer alan haberlere göre, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden ikisinin Başbakan Costa’nın başdanışmanı Vitor Escaria ve iş danışmanı Diogo Lacerda Machado olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında 7 Kasım Salı günü birçok hükümet binasında 40’tan fazla arama yapılırken, aranan adresler arasında Escaria’nın ofisi ile Altyapı ve Çevre Bakanlıkları da yer aldı. Ülkedeki muhalefet partileri hükümetin istifasını talep etti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu