Haber

OceanGate’in kurucu ortağından yeni proje: Venüs’e bin kişi gönderecek

Titanic gemisinin enkazına yapılan dalış sırasında patlayan ve beş kişinin ölümüne neden olan Titan denizaltısıyla ilgili OceanGate şirketinin kurucu ortağı Guillermo Söhnlein, yeni projesini açıkladı. Söhnlein, 2050 yılına kadar Venüs gezegeninin atmosferinde yaşaması için 1000 kişiyi uzaya göndermeyi planlıyor.

Business Insider’ın haberine göre planının “göründüğü kadar çılgınca olmadığını” öne süren Söhnlein, “Dünya’nın ikizi” olarak anılan Venüs’ün insan yaşamı için ideal olmadığını kabul ederek, “Kesinlikle haklısınız” Venüs’e gitmekten bahsediyorsunuz, bu, uzay segmenti dışında dalın içinde bile kafa karışıklığına ve alarma neden olabilir” dedi.

Araştırmaya atıfta bulunan Söhnlein, Venüs yüzeyinin 30 mil yakınında, insanların hayatta kalmasının teorik olarak mümkün olduğu bir bölgeye işaret etti. Buna göre Venüs’ün atmosferinde söz konusu bölgede sıcaklık ve basınçların daha düşük olduğu düşünülüyor.

‘SÜLFÜRİK ASİT İLE SAĞLAM BİR İSTASYON TASARLANABİLİRSE…’

Guillermo Söhnlein’a göre, eğer bir uzay istasyonu Venüs’ün atmosferindeki sülfürik asit bulutlarına dayanacak şekilde tasarlanabilirse, bir gün Venüs’ün atmosferinde binlerce insan yaşayabilir. Söhnlein, bir ‘uçan koloni’nin 2050 yılına kadar Venüs atmosferinde bin kişiyi barındırabileceğini söylerken, projesi için kesin bir tarih vermedi.

Titanik’in enkazına dalarken içinde 5 kişiyle birlikte patlayan Titan denizaltısının sahibi OceanGate, Temmuz ayı başında tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Patlamada CEO’su Stockton Rush’ın da hayatını kaybettiği OceanGate’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, tüm seferlerin ve ticari faaliyetlerin askıya alındığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

haberuludere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu