Haber

KKTC Büyükelçiliği Askeri Ataşesi: Doğu Akdeniz’de Barış ve İstikrar Türkiye’ye ve Kıbrıs Türklerine Borçludur

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Hüseyin Ulak, dünyanın Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarı Türkiye’ye ve Kıbrıs Türklerine borçlu olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanlığına da atanan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, KKTC Askeri Ataşesi KKTC Ankara Büyükelçiliği, Kurmay Albay Hüseyin Ulak ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay.

Resepsiyonda konuşan Ulak, Toplumsal Direniş Günü olarak kutlanan 1 Ağustos’un Kıbrıs Türk halkının direnişinin ve Kıbrıs tarihinin nadide bir simgesi olduğunu belirtti.

Gurur ve coşkularını Kıbrıs Türk halkının ödediği bedele borçlu olduklarını vurgulayan Ulak, “Bu bağlamda bugün, ecdadımızın bir emanet olarak bize emanet ettiği Kıbrıs adasının fethinin 452. yıl dönümüdür. Özgürlük ve bağımsızlık mücadelemize ve Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşuna damgasını vuran Kıbrıs Türklerinin vatan ve Kuvayimilliyesi’nin KKTC Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 65. ve 47. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Milletimizin sarsılmaz inancı ve desteği ile kurulan Kuvvetler Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız” dedi.

Kıbrıs Türklerinin kurucu ortak olduğu 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni değerlendiren Ulak, “Kıbrıs Türklerinin özgürlük ve özgürlüklerin kurucu ortakları olduğu 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm devlet ve hükümet kadroları. canı pahasına bağımsızlık mücadelesi veren, ancak üç yıl sonra Kıbrıs Türklerinin kurucu ortağı oldu, bunu sindiremeyen Rumlar tarafından işgal edildi ve işgal edildi, yine teröre başvurarak Kıbrıs Türk halkı kovuldu. evlerine ve işyerlerine hapsedilmiş, utanç barikatlarında aşağılanmış ve katliamlara maruz kalmıştır” dedi.

Ulak, terör örgütü EOKA militanlarının Kıbrıs’ta 21 Aralık 1963’te Kıbrıs Türklerine karşı başlattığı “Kanlı Noel” adlı katliam sonucunda 103 Türk köyünün boşaltıldığını, 434 Türk’ün şehit edildiğini, binlerce Türk’ün yaralandığını ve yaralandığını söyledi. 27 bin Türk katledildi. Kıbrıslı Türklerin göçe zorlandığını vurgulayarak, “Kıbrıs Türklerinin mücahit halkı onlarca yıldır Yunan zulmüne karşı direnmiş, kan vermiş, can vermiş, hürriyetinden asla vazgeçmemiştir. vatanlarından, topraklarından ve egemenliklerinden taviz vermemişlerdir.” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türklerinin mücadelesinin Mehmetçik ve mücahitlerin ortak zaferi olduğuna işaret eden Ulak, 1 Ağustos 1976’da destansı Türk Direnişi’nin temelleri üzerinde KKTC Silahlı Kuvvetleri Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının kurulduğunu söyledi. Organizasyon.

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in Kıbrıs Barış Harekatı’nın sadece Türklere değil, Rumlara da barış getirdiğine ilişkin sözlerini hatırlatan Ulak, “Bugün dünyanın birçok yerinde yaşanan onca savaş, çatışma ve sorunlara rağmen bir Doğu Akdeniz’de, tüm dünyada barış ve istikrarın hala devam etmesi, bu barış ve istikrarı Kıbrıs Türk halkının haklı direnişine ve vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası haklardan doğan barış harekatını yürütmesine ve Kıbrıs’ın kurtarılmasına borçludur. Kıbrıs’ta Türk hak ve menfaatleri terimlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu