Haber

İtalya’daki sel felaketinde ölü sayısı artıyor

İtalya’nın kuzeyindeki Emilia-Romagna bölgesinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde en az beş kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Dalgıçların Forli şehrinde iki ceset daha bulmasının ardından yerel bir yetkili AFP’ye “Öldüğü doğrulanan insan sayısı beşe yükseldi” dedi. Bölgede kayıp vakaları olduğu için ölü sayısının artacağı endişesi var.

İtalya’nın Adriyatik Denizi kıyısındaki bir diğer bölgesi olan Marche de selden önemli ölçüde etkilendi.

Sivil Savunma Bakanlığı, yalnızca Emilia-Romagna bölgesinde 14 nehrin taştığını bildirdi.

İtalyan itfaiye teşkilatı, Ravenna, Forlì-Cesena, Rimini ve Bologna illeri ile Faenza, Cesena ve Forlì şehirlerinin iki gün süren şiddetli fırtına ve selden en çok etkilenen yerler olduğunu bildirdi.

Ayrıca bazı bölgelerde elektrik kesintileri ve telefon bağlantılarında sorunlar yaşanıyor.


Şiddetli yağışlar nedeniyle Bologna’daki Ravone Kanalı son 15 günde üçüncü kez taştı.Fotoğraf: Sergio Agazzi/IPA/abaca/picture Alliance

İtalya Sivil Savunma Bakanı Nello Musumeci bu sabah yaptığı açıklamada, selden etkilenen bölgelerden yaklaşık 5 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi. Acil durum grupları ayrıca sel mağdurlarını tahliye etmek için helikopterler kullandı.

Sivil Savunma Bakanı Musumeci, İtalyan hükümetinin afet bölgesine müdahale ve acil yardım için ilk aşamada 10 milyon euroluk bir paketi onayladığını açıkladı.

DW,AFP,dpa/CO,TY

kocakoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu