Haber

İsrail’e nükleer abluka başlıyor! Türkiye harekete geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslendi “Elinizde bir atom bombası, bir nükleer bomba var ve onunla tehdit ediyorsunuz.”Sözleri bir kez daha bu konuda İsrail’e karşı atılacak adımlara dikkat çekti.

7 Ekim’den bu yana Gazze’ye havadan, karadan ve denizden saldıran İsrail Miras Bakanı Amihai Eliyahu’nun Gazze’ye nükleer bomba atılabileceğini söylemesinin ardından uluslararası kamuoyunun sessiz kalması, nükleer silahlarla ilgili ikili standardı da ortaya çıkardı. Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Vladimir Putin’in Rus devletinin varlığının tehlikeye girmesi durumunda nükleer silah kullanacaklarını söylemesi sonucu dünya ayağa kalkarken, İsrail’e yönelik tepkisizlik dikkat çekiyor.

IAEA İSRAİL’E KARŞI SESSİZ
Fransa’nın desteğiyle nükleer silahlara sahip olan Tel Aviv, nükleer silahlarını havadan uçaklarla veya ” “Jericho” denilen çok aşamalı balistik füzelerle ateşlenebileceği belirtiliyor. İsrail’in Almanya’dan satın aldığı “Dolphin” isimli denizaltılar, nükleer başlıklarla donatılmış ve denizden fırlatılıyor. “dolaşmak” Ayrıca füzelerin taşınması (seyir) konusunda bazı değişiklikler yaptığına dair pek çok doğrulanmamış bilgi var. Uzmanlar, İsrail’in Ortadoğu’da nükleer silaha sahip ilk ülke olmak istemediği için bunu sakladığına dikkat çekiyor. Nükleer silah yapma korkusuyla İran’a süre tanınmıyorABD ve Avrupa’nın İsrail konusundaki sessizliği çifte standart Olarak fiyatlandırılmaktadır. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, İran’ı en son Eylül ayında “ciddi ve düzenli” işbirliğine davet etmişti.

DENETİMDEN KAÇTILAR
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İsrail’e müdahale edebilmesi ve denetim veya kontrol yapabilmesi için İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) taraf olması gerekiyor. Anlaşma bu yıl 55’inci yıl dönümünü kutlarken, İsrail NPT’yi imzalamayı reddediyor.

İSRAİL DENETLENMELİ
Uluslararası hukuk uzmanı Doç. Dr. Hakkı Hakan Erkiner, Türkiye’nin İsrail’in nükleer silah iddialarının BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla araştırılmasını önerebileceğini söyledi. Erkiner, nükleer güce sahip İran konusunda devletlerin tutumuna ve UAEA’nın sürekli kontrollerine dikkat çekiyor. “İsrail Hava Kuvvetleri, Irak’ta inşa edilmekte olan nükleer test reaktörünün şantiyesini nükleer bomba yapma potansiyelini öne sürerek vurmuştu. İsrail bu durumu önleyici meşru müdafaa olarak açıkladı ve buna kimse itiraz etmedi. Bu son olayda İsrail için bir konfor alanı yaratılıyor. İsrail’in de UAEA tarafından denetlenmesi ve gerçeklerin ortaya çıkması gerekiyor.”söz konusu.

KAYNAK: Türkiye GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu