Teknoloji

Internet Archive’den, cep telefonunuzu 1996 model bir cep bilgisayarına çeviren koleksiyon

The Internet Archive, dokunmatik ekranlı telefonunuz da dahil olmak üzere rastgele bir web tarayıcıda anında oynatabileceğiniz dev bir yazılım koleksiyonunu bir sefer daha kullanıma sundu. Şu anda koleksiyonda oyunlar, widget’lar ve hatta hem gri tonlamalı hem de renkli çağlardan fiyatsız denemeler dahil olmak üzere toplamda 565 klasik Palm uygulaması bulunuyor.

Bu koleksiyonun tekil uygulamalardan çok daha fazlası olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Her açılışta tüm Palm OS yükleniyor, varsayılan uygulamaların tamamı (hesap makinesi ve bloknot gibi) ve çalışan bir Graffiti dokunmatik ekran yazma sistemi kullanıma sunuluyor. 2022 model cep telefonunuzu güya 1996 model bir cep bilgisayarı üzere ve büsbütün sıkıntısız bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu, iPhone öncesi periyoda ve uygulama mağazaları öncesinde yaşananlara göz atmanızı sağlayan küçük bir etkileşimli pencere.

Arşivci ve tarihçi Jason Scott, The Verge’e mevcut CloudPilot öykünücüsünün (emülatör) yerleştirmeye hazır olmasının yalnızca altı ay sürdüğünü söylerken, hem geliştiricisi Christian Speckner‘a hem de daha evvelki POSE öykünücüsüne de çalışmaları için teşekkürlerini sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu