Teknoloji

Google, Telefonunuzu Çalındığını Anlayan “Hırsızlık Algılama Kilidi” Özelliğini Test Etmeye Başladı: Peki Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

Google, mayıs ayında düzenlediği geliştirici konferansı I/O’da birçok duyuruya yer vermişti. Çoğu duyuru üretken yapay zekânın yetenekleri üzerinde olsa da güvenlik tarafıyla da ilgili önemli gelişmeler vardı. Bunlardan biri de “Hırsızlık Algılama Kilidi” idi. Android 15’le gelecek bu özellik, yapay zekânın hırsızlık vakalarını anlamasını sağlıyordu.

Teknoloji devi, kullanıcıların büyük merakla beklediği özelliğin testlerini dün itibarıyla resmen başlattı. Testler, özellikle kapkaç gibi vakaların çok fazla olduğu ve akıllı telefonların sıkça çalındığı Brezilya’da başladı. Şirket, ülkedeki kullanıcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirecek. Sadece Brezilya’da olduğunun altını çizelim. Şimdilik başka yerde test edilmiyor.

Hırsızlık Algılama Kilidi ne işe yarayacak?

Özelliğin nasıl çalıştığından ve ne işe yarayacağından da bahsedelim. Hırsızlık Algılama Kilidi, yapay zekâdan destek alıyor ve cihazın hareketlerini izliyor. Yapay zekâ, elinizden telefonun aniden alınması gibi olağan dışı hareketleri fark ettiğinde hemen otomatik olarak ekranı kilitliyor ve hırsızın erişiminin önüne geçiyor.

Tek yapabildiği şey hareketleri algılamak da değil. Özellik, bunlara ek olarak telefonunuzun farklı bir ağda kullanılmaya çalışılması veya normalde sıkça kullanılan bir ağda uzun süre kullanılmaması gibi olağan dışı durumları da algılayıp harekete geçebilecek.

Hırsızlık Algılama Kilidi, teoride gerçekten güzel bir özellik. Tabii ki istendiği gibi çalışıp çalışmayacağını söylemek için şimdilik çok erken. Google, Brezilya’dan gelen geri bildirimleri görüp özelliği geliştirmeye çalışacaktır. Umarız gerçekten işe yarar ve hırsızların cihazlara erişimini engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu