Ekonomi

Google CEO’su Sundar Pichai daha fazla işten çıkarma sinyali verdi

Yakın zamanda yayınlanan bir dahili notta, Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara şirketin yıl boyunca ek işten çıkarmalar beklemesi gerektiği konusunda bilgi verdi. The Verge tarafından bildirilen not, şirketin belirli alanlarda yürütme hızını ve verimliliğini artırmak için belirli rolleri kaldırarak operasyonları kolaylaştırma niyetini özetledi.

Pichai, yaklaşan işten çıkarmaların geçen yıl yapılanlar kadar kapsamlı olmayacağını ve her grubu etkilemeyeceğini vurguladı. Pichai, ana şirket Alphabet (NASDAQ: GoogleÇalışanlara, ) Inc.’e ait Google’ın bu yıl temel hedeflerine yatırım yapmaya odaklandığına dair güvence verdi.

Bir Google temsilcisi, çalışanlara bir e-posta gönderildiğini doğrularken, şirket içi iletişim kişisinden daha fazla ayrıntı açıklamayı reddetti.

Duyuru, geçen hafta Google’ın Voice Assistant birimleri ve Pixel, Nest ve Fitbit gibi ürünlerden sorumlu donanım ekiplerinin yanı sıra reklam satışları ve artırılmış gerçeklik grupları da dahil olmak üzere çeşitli departmanlarda işleri kolaylaştıracağı haberinin hemen ardından geldi.

Bu atılım, şirketler arasında yapay zeka ve otomasyon teknolojilerini bir araya getirerek insan emeğine olan bağımlılığı potansiyel olarak azaltmaya yönelik daha geniş bir eğilimin parçası.

Daha önce, Ocak 2023’te Alphabet, küresel işgücünün %6’sını temsil eden 12.000 kişiyi işten çıkarmayı planlayarak işgücünde önemli bir azalma olduğunu duyurmuştu. Alphabet, Eylül 2023 itibarıyla dünya çapında 182.381 çalışanın olduğunu bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu