Haber

Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na görev değişimi için 3 astronot gönderdi

– Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na görev değişimi için 3 astronot gönderdi

PEKİN – Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na Shenzhou-15 uzay aracı ile vazife değişimi için 3 astronot gönderdi.

Çin, misyon değişimi için Tiangong Uzay İstasyonu’na yeni astronotlar gönderdi. Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na nazaran, Shenzhou-15 uzay aracı mahallî saatle 23.08’de 3 astronot ile birlikte ülkenin kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 2F Y-15 taşıyıcı roketiyle uzaya fırlatıldı.

Shenzhou-15 uzay aracında Çinli astronotlar Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu misyon alıyor. Misyonun komutanlığını üstlenen Fei Junlong, 17 yıl evvel Shenzhou-6 misyonu kapsamında uzaya gitmişti. Yaş ortalaması 52 olan 3 astronotun 10 yıldan uzun bir müddettir bu vazife için eğitildiği bildirildi.

Shenzhou-15 misyonu, Çin’in uzay istasyonunun inşa sürecindeki son aşamayı teşkil ediyor. Çin’in uzay istasyonunda ayrıyeten birinci defa yörüngede mürettebat değişikliği yapılacak.

Uzay istasyonunda 6 astronot 1 hafta birlikte çalışacak

Shenzhou-15’in, yörüngesine oturduktan sonra Tiangong Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülü Tianhe ile süratli ve otomatik kenetlenme gerçekleştirmesi bekleniyor. Astronotlar, Shenzhou-15 uzay aracından Çin’in uzay istasyonuna geçiş yaptıktan sonra ise şu an istasyonda görev yapan diğer 3 astronotla yaklaşık bir hafta birlikte çalışmalar yürütecek.

Shenzhou-14 misyonuyla uzaya gönderilen 3 astronot ise kısa bir süre sonra yeryüzüne geri dönecek. Shenzhou-14, 5 Haziran’da uzaya gönderilmişti.

Astronotlar, 40’ın üzerinde bilimsel deney ve teknik test de yapacak

Astronotlar, uzay istasyonunun astronotların uzun süreli kalışları için uygunluğunun test edilmesinin yanında, deney kabinlerinin açılması, yüklenmesi ve denenmesi gibi görevleri yerine getirecek. Astronotlar, ayrıca 40’ın üzerinde bilimsel deney ve teknik test de yapacak, 4 defa uzay aracı dışında faaliyet yürütecek.

Shenzhou-15 ile uzaya giden astronotlar, Çin’in uzay istasyonunda 6 ay kalacak. Üç astronot, ayrıyeten istasyonun inşasının tamamlanmasına yardım edecek.

Öte yandan Çin, beşerli uzay uçuşlarını 2003 yılında başlattı. Shenzhou-5 ile uzaya gönderilen Yang Liwei, uzaya giden birinci Çinli olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu