Haber

CHP’de “bekle gör” dönemi: “İkisi de uzaktan yumrukluyor”

Seçim yenilgisinin ardından CHP’de değişim talepleri arttı. Parti ekimden sonra kongreye gidecek. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na karşı duracak isimlerin ortasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gösteriliyor.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun İBB’nin lideri olduğunu vurguladı. İmamoğlu ise “İnsan değişiklik istiyor. Ben görev almaktan çekinmem” dedi.

“İKİ TARAFLAR BİRBİRİNE UZAKTAN VURUYOR”

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre partideki isimler tüm süreci anlattı. “İki taraf da uzaktan birbirine yumruk atıyor” yorumluyor. Her iki isim de yeni dönem için aday olduklarını açıkça belirtmediği için parti tabanı “Net bir karar yok”söylendi.

Partinin üst kademesi Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. CHP liderinin “örgüt beni istedi” diyerek yeniden aday olacağı söylenirken, İmamoğlu açık çıkış yapmak için kongrelerin ardından oluşacak delege yapısını bekliyor.

“BEKLE VE GÖR” DÖNEMİ

partideki isimler “İki isim de ‘bekle ve gör’ döneminde. Kimse acele etmemelidir. Ne bir şey olmamış gibi davranmak ne de kavga etmek gerekir. Kongre süreçlerinin başlamasıyla birlikte partide bir yenilenme olacak. Delege her bir kriteri göz önünde bulundurarak bir karar verecektir. Kaybedilen bir seçim var. İnsanların karşılanmayan beklentileri vardır. Bir de siyasi yasak sorunu var. Bu noktada Kritik karar delegenin olacaktır”değerlendirmesini yapar.

“TOPLAM YENİLEME” TALEP

Parti içinde topyekun bir yenilenme olması gerektiğini düşünen il başkanları, belediye başkanları ve eski milletvekilleri de var. Bu kapsamda bazı eski CHP milletvekillerinin seçim sonrası görüştüğü Kılıçdaroğlu, “Parti içinde kongre süreci başlatılarak baştan aşağı yenilenme yapılmalı”söylendiği söylendi.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu