Haber

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu: İkinci turda tek maçın boşa gitmesine izin vermeyeceğiz

KERİM UĞUR

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “İzmir’de tek bir oyun çalınmasına izin vermedik, tek bir oyunun boşa gitmesine izin vermedik. İkinci turda tek bir oyunun boşa gitmesine izin vermeyeceğiz.” CHP İzmir İl Hukuk Komisyonu Başkanı Murat Aydın şunları söyledi: Oy henüz bitmedi. Önümüzdeki hafta pazar günü yapılacak olan ikinci tur asıl sonucu belirleyecek” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, YSK’nın Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamasının ardından CHP İzmir İl Hukuk Komisyonu üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Aslanoğlu şunları söyledi:

“Dünden itibaren oySonuçlar resmiyet kazandı. Oy Seçim sonuçları ve seçim günü sandıkta yaşananlar hakkında çıkan dedikoduları bilgilendirmek için bir araya geldik. İzmir’de çalınan tek bir oyumuz olmadı, tek bir oyunun boşa gitmesine izin vermedik. İkinci turda tek bir maçın boşa gitmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

“İKİNCİ TUR ESAS SONUCU BELİRLEYECEK”

Aslanoğlu’nun ardından seçim günü yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren CHP İzmir Hukuk Komisyonu Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Murat Aydın, şunları söyledi:

“CHP İzmir teşkilatı tüm birimleriyle başarılı bir seçim dönemi geçirdi. Tüm sandıklara, tüm binalara, tüm ilçe seçim kurullarına geldik. CHP’nin atadığı kişilerin haberi olmadan sisteme hiçbir tutanak girilmedi. Her seçimde olduğu gibi tüm tutanaklarda çeşitli hatalar vardı.Bunlar Önce sandık kurulu üyemiz, sonra müşavirimiz, ardından binada partimiz adına bilgileri parti sistemine girilen bilişim görevlimiz tarafından yapıldı. sonra ilçe başkanlığında ıslak imzalı raporu sisteme girilen bilişim memurumuz, sonra il hukuk kurulu, ardından il seçim kurullarında görevli parti üyelerimiz tarafından.Bütün seçimlerde en çok görülen durum nöbet Oy bilgileri girilirken bir önceki adayın veya partinin sıfır oyunu çizgi çekilerek veya sıfır yazılarak doldurulmalıdır fakat bazen veri girişi bunu yapmamaktadır.Oylarda kayma olmaktadır. ya da çok oy almış adaylar, onlardan önceki parti ya da aday sıfır, meğer bununla daha sık karşılaşıyoruz. Bu seçimde de benzer şeyler oldu. Bu seçimde de benzer bir şey oldu. Hem lehimize hem de aleyhimize kaymalar oldu. Ancak dört aşamalı denetim mekanizmamız bu kaymaları fark etti ve biz burada ilde bu bilgilerden hangi sandıkların birbiriyle uyumlu olmadığını görebildik. Sistem şu şekildedir; Bina amirimizin girdiği veriler, ilçede girilen bilgiler, ilçe seçim kurulunun girdiği resmi bilgiler ve elimizdeki ıslak imzalı tutanaklar uyuşmuyorsa gördük. Bunu görünce hemen ilçe seçim heyetindeki misyoner arkadaşlarımıza durumu ilettik ve orada hataların yaklaşık yüzde 95’i düzeltildi. Düzeltilmeyenler, atlananlar hakkında da resmi itirazlar yapılmış ve bu yöndeki sözlü itirazlarımız kabul edilmemiştir. Partimize verilen veya verilmeyen tüm oyların reel olarak sisteme işlenmesi ve bilgilerin kayıt altına alınması sağlanmıştır. Seçim hala bitmedi, asıl sonucu önümüzdeki hafta Pazar günü yapılacak olan ikinci yarış belirleyecek.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu