Ekonomi

Buffett: ABD ekonomisindeki büyük dönem sona erdi

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, 2023’te Berkshire Hathaway’in birçok işletmesinde faydalar düşerken, elverişli zamanların sona erebileceğini öngördü.

Buffet, yatırımcılarına yaptığı açıklamada, ilk çeyrek faaliyet karının yüzde 13 ile yeterli olduğunu ancak ABD ekonomisinin mükemmel döneminin sona erdiğini söyledi.

Berkshire Hathaway’in CEO’su, kontrol ettiği sermayeyi Tayvan yerine Japonya’da konuşlandırmayı tercih ettiğini ve jeopolitik nedenlerin firmasının adanın çip üreticisi devindeki hissesini düşürmesine yol açtığı için pişmanlık duyduğunu belirtti.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun (TSMC) dünyanın en iyi yönetilen ve en önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Buffett, “Çip endüstrisinde onların seviyesinde kimse yok” dedi.

“TSMC’deki paylarını yüzde 86 azalttı”

Ancak bu açıklamalar, Berkshire’ın Kasım ayında 5 milyar dolarlık bir yatırım açıklamasının ardından Çin ile Tayvan arasında tırmanan gerilimi gerekçe göstererek Buffett’in dördüncü çeyrekte TSMC’deki hissesini yüzde 86 oranında azaltmasına engel olmadı.

Buffett, Çin ve ABD’yi rekabetlerini kontrol altına almaya çağırdı.

“Çin ve ABD rekabet ederken karşılıklı zenginleşebilir”

Nebraska, Omaha’da düzenlenen toplantıda “Çin ve ABD’nin oyunun ne olduğunu anlaması ve oyunu fazla zorlamaması şart. Her iki taraf da rekabetçi olabilir ve her ikisi de başarılı olabilir.”

Aynı etkinlikte konuşan Buffett’in uzun süredir iş ortağı olan Charlie Munger, iki büyük gücü birbirlerine “karşılıklı nezaket” daveti sundu.

Buffett, son zamanlarda Japon ticaret şirketlerindeki hissesini artırdıktan sonra Japonya’ya daha fazla yatırım yapma isteğinin sinyalini verdi. Berkshire şu anda bu işletmelerin yüzde 7,4’üne sahip ancak bunun yüzde 9’u geçmeyeceğini söyledi.

Buffett, Japonya’ya yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti.

Buffett’ın varisi olarak selamlanan ve geçen ay Japonya’ya yaptığı bir gezide ona katılan Greg Abel, Buffett’ın hareketini “inanılmaz” bir yatırım olarak nitelendirdi.

Abel’ı beş ticaret evinin yöneticileriyle tanıştırmak istediğini belirten Buffett, burada yatırımların ve ilginin devam edeceğini kabul etti.

Japonya’nın “sogo shosha” adlı ticaret evleri veya şirketleri, ülke ekonomisinde yüzlerce yıl öncesine dayanan derin köklere sahiptir ve gıdadan elektriğe kadar her şeyi tedarik etmeleri ile tanınırlar.

haberpatnos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu