Yaşam

Binekli Habercilerden İlham Alan Uzay Projesi İle Diğer Gezegenlerle İletişim Kurmak İçin Yeni Bir Adım Atıldı!

Bilim dünyasında pek çok kişiyi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Bilim adamları, uzaydaki uyduları birbirine bağlayarak diğer gezegenlerle bağlantı kurmayı planlıyor. Bu fikrin yaratıcısı 1800’lerde kullanılan atlı iletişim sistemidir! Ayrıntıları alın!

Kaynak:https://www.in Independent.co.uk/tech/sc…

Bilim adamları, diğer dünyalarla daha kolay iletişim kurabilmemiz için uyduları birbirine bağlamak istiyor.

Konsept, ABD’yi geçmek için atlı biniciler tarafından iletilen mesajları kullanan “Pony Express” ten esinlenmiştir.

Pony Express konseptinin uzay versiyonunun Dünya üzerinde yapılması hedefleniyor.

Bu sistem, güneş sisteminde dolaşan ve Mars ve ötesi gibi diğer dünyaları keşfeden uzay araçlarıyla çok daha iyi iletişim kurmayı sağlayabilir. Şu anda bu tür iletişimler, NASA’nın uzay aracına gönderilen mesajlar, Derin Uzay Ağı ile yapılıyor. Ancak bu ağ hem hız hem de tek seferde ne kadar veri taşınabileceği konusunda sınırlıdır.

Bilim adamları, SSPE’nin bu sistemi daha işlevsel hale getireceğini umuyor.

Sistem, gezegenlere mesaj gönderebilen küçük uzay araçlarından oluşan “veri katırları” göndererek çalışacak.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nden Robyn Woollands, “Solar System Pony Express, veri kuryeleri fikrini kullanarak Derin Uzay Ağı’nın veri iletim yeteneklerini artırmayı amaçlayan bir görev konseptidir” dedi.

Veri kuryeleri Mars’a varacak ve bir sonda vericisinin yakınında konuşlandırılacak. Bu kuryeler daha sonra verileri bir alıcıya geri gönderilebileceği Dünya’ya geri taşıyacaktı. Bilim adamları, uzay aracının büyük ölçüde kaynak kullanmadan uzayda seyahat edebileceğini öne sürüyorlar. Çünkü uzay aracı Güneş, Dünya ve Mars’ın yer çekiminden zarar görecek.

Robyn Woollands’ın doktora öğrencisi Alex Pascarella, “Çalışmamız, simüle edilmiş görev sırasında döndürülen toplam veri hacminin yılda 1 Petabit olan hedefimizi aştığını ortaya çıkardı” dedi.

Fikir, Acta Astronautica dergisinde yayınlanan ‘Güneş Sistemi Pony Express için Düşük Basınçlı Yörünge Optimizasyonu’ başlıklı yeni bir makalede detaylandırılmıştır.

evcilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu