Haber

ABD, Nijer Büyükelçiliğini Kısmen Tahliye Etti

WASHINGTON, 3 Ağustos (Xinhua) — ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü, Nijer’deki askeri darbeden kaynaklanan istikrarsız durumu gerekçe göstererek, Batı Afrika ülkesindeki ABD büyükelçiliğinin kısmen boşaltılması emrini verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijer’in başkenti Niamey’deki büyükelçiliğine “acil olmayan ABD hükümet çalışanları ve uygun aile üyeleri için ülkeyi terk etme” talimatı verdi. Güncelleme ayrıca, büyükelçiliğin “personelini geçici olarak azalttığı, rutin hizmetleri askıya aldığı ve Nijer’deki ABD vatandaşlarına yalnızca acil yardım sağlayabildiği” bilgisini de paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller Çarşamba sabahı düzenlediği basın toplantısında, büyükelçiliğin açık olduğunu ve açık kalacağını ve ABD hükümetinin Nijer ile “en üst düzeyde” diplomatik temas halinde olduğunu söyledi.

Washington’un “sahadaki durumu izlediğini” kaydeden Miller, hükümetin şu anda Nijer’de seyahat eden veya ikamet eden sıradan ABD vatandaşlarının tam sayısını bilmediğini, çünkü bu kişilerin büyük çoğunluğunun büyükelçiliğe kayıt yaptırmadığının düşünüldüğünü söyledi. ülkeye girerken.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu