Haber

ABD, Filistinlilerin Gazze’den zorla yerleştirilmesini desteklemiyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, ABD’nin “Filistinlilerin Gazze’den zorla yerleştirilmesini” desteklemediğini belirtti.

Kirby, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazze’deki sivillerin ve ayrılmak isteyenlerin güvenli geçişine yönelik çabalara destek verdiklerini kaydeden Kirby, “Filistinlilerin Gazze’den zorla yerleştirilmesini desteklemeyeceğimizi açıkça belirtiyoruz.” dedi.

Kirby, ABD’nin Gazze’de su ve akaryakıt dağıtımı da dahil olmak üzere temel hizmetlerin yeniden başlaması için baskı yapmaya devam ettiğini belirterek, “Mevcut stoklar tükenmek üzere olduğundan önümüzdeki saat ve günlerde yakıt kritik hale gelecek.” söz konusu.

Kirby, son 24 saatte gıda, su ve ilaç gibi insani yardım malzemelerini taşıyan 66 kamyonun Gazze’ye girdiğini belirterek, asıl ihtiyacın bundan çok daha fazlası olduğuna dikkat çekti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik” devam eden ihlallerine tepki olarak 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğunlaştı. hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu