Haber

77 yaşındaki İsmail dede tonlarca taş topladığı dağlık araziyi ağaçlarla kapladı

77 yaşındaki İsmail dede tonlarca taş topladığı dağlık araziyi ağaçlarla kapladı

İsmail Yılmaz: “Beni buraya Allah gönderdi, ben de temizledim”

ELAZIĞ – Elazığ’da yaşayan 77 yaşındaki İsmail Yılmaz, evinin önündeki taşlık araziyi ormanlık alana çevirdi. İsmail Dede, yaklaşık bir yılda tarladan 300 ton taş topladı.

Elazığ’da yaşayan 4 çocuk ve 10 torun sahibi İsmail Yılmaz, çocukluk yıllarını geçirdiği çiftlik hayatına özlemle şehir merkezindeki evinin önündeki taşlık araziyi ormanlık araziye çevirdi. 77 yaşındaki İsmail Yılmaz, kıraç topraktaki taşları tek tek toplayarak önce kule yaptı, ardından onlarca fidanı tarlada buluşturdu. Yaklaşık bir yıldır burada isteyerek çalışan Yılmaz, bu süre içerisinde 300 tona yakın taş topladı. İsmail Dede’nin özverili çabaları ile taşlık arazi yeşilliklerle kaplanarak doğal bir orman görünümü kazandı. Doğayı korumak, çevreye katkı sağlamak ve gelecek nesillere yeşil alan bırakmak amacıyla çalıştığını belirten Yılmaz, sağlıkları el verdiği sürece taş toplamaya ve fidanları toprağa kazandırmaya devam edeceğini söyledi.

1 yılda yaklaşık 300 ton taş toplandı

Sabah erken saatlerde taşlı toprakta çalışmaya başladığını belirten Yılmaz, “Bir yıldır burada taşlı alanı temizliyorum, taşları toplamaya devam ediyorum. Daha keyifli olsun istiyorum. dağlar ve taşlar güzel.Burada 300 tona yakın taş topladım.Burada da fidan diktim.Teşekkürler.Arkadaşlarım ve Orman Bölge Müdürü fidan getirdi.Badem,ceviz,elma ve çam ağaçları özellikle incir var.Tüm İhtiyacım ve istediğim su burada.Benim için ağaç yetiştirmek insan yetiştirmek demektir.Sabah namazı “Ben buraya güneş doğmadan gelir çalışırım. Taşları kazıyorum, temizliyorum ve ağaçların dibini çapalıyorum. 19:00’a kadar buradayım. 77 yaşındayım, benim için sorun değil ve çalışmayı seviyorum.”

“Tanrı beni buraya gönderdi ben de temizledim”

Sağlığı el verdiği ölçüde taş toplayarak araziyi temizlemeye devam edeceğini belirten Yılmaz, “Burası kuru bir dağdı ve her yer taşlıktı. Ben de temizledim ve ağaç diktim. Gölgelik bir yer olsun, insanlar otursun istedim.” Orada.Manzarası güzel ve şehir ayaklarının altında.Burası çok güzel bir yer. Tanrı beni buraya gönderdi ve ben temizledim. Yüce Allah güç verdi. Devletsiz millet, milletsiz devlet olmaz” dedi.

haberpasinler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu